DFW Softball Playoffs: UIL Regional Semi-Finals Pairings and Schedule

DFW Softball Playoffs: UIL Regional Semi-Finals Pairings and Schedule
DFW Softball Playoffs: UIL Regional Semi-Finals Pairings and Schedule (Copyright (c) 2021 VYPE - All rights reserved)

There are only a few weeks left in the Texas high school softball season and only the best of the best can make it to the UIL State tournament. With the Regional Quarterfinals complete, take a look at which Dallas-Fort Worth area teams advanced to the Regional Semi-Finals this week. Below are the DFW area pairings and schedules for this week's games!


Class 6A

Region I

Fort Worth Boswell vs. Prosper

Game 1: 7:30 Tuesday @ Fort Worth Boswell

Game 2: 7:30 Thursday @ Prosper

Game 3 (if necessary): 7:30 Friday @ Fort Worth Boswell

Southlake Carroll vs. Flower Mound

One-game playoff: 7:30 Friday @ Denton Guyer

Bryan vs. The Woodlands

Game 1: 6:00 Wednesday @ Grand Oaks HS

Game 2: 5:00 Thursday @ Navasota

Game 3 (if necessary): 6:00 Friday @ Grand Oaks

Rockwall vs. Cypress Bridgeland

Game 1: 7:00 Thursday @ Liberty Hill

Game 2: 7:00 Friday @ Liberty Hill

Game 3 (if necessary): Saturday @ Liberty Hill, time TBD

Class 5A

Region I

Lubbock Monterey vs. Justin Northwest

Game 1: 7:30 Thursday @ Abilene Christian University

Game 2: 7:30 Friday @ Abilene Christian University

Game 3 (if necessary): 5:40 Saturday @ Abilene Christian University

Abilene Cooper vs. Aledo

Game 1: 5:00 Thursday @ Stephenville

Game 2: Friday @ Stephenville

Game 3 (if necessary): following Game 2

Region II

Lovejoy vs. Sulphur Springs

Game 1: 7:00 Wednesday @ Rockwall

Game 2: 7:00 Friday @ Rockwall

Game 3 (if necessary): noon Saturday @ Rockwall

Prosper Rock Hill vs. Hallsville

Game 1: 6:30 Wednesday @ Emory Rains

Game 2: 6:30 Thursday @ Emory Rains

Game 3 (if necessary): 6:30 Friday @ Emory Rains

Class 4A

Region I

Monahans vs. Argyle

Game 1: 6:30 Friday @ Abilene Cooper

Game 2: 1:00 Saturday @ Abilene Cooper

Game 3 (if necessary): 3:00 Saturday @ Abilene Cooper

Seminole vs. Iowa Park

Game 1: 5:00 Thursday @ Abilene Christin University

Game 2: noon Saturday @ Hermleigh HS

Game 3 (if necessary): following Game 2

Region II

Van Alstyne vs. Bullard

Game 1: 7:00 Wednesday @ Royse City

Game 2: 6:00 Thursday @ Grand Saline

Game 3 (if necessary): noon Saturday @ Royse City

Aubrey vs. Texarkana Pleasant Grove

One-game playoff: 6:00 Friday @ Paris Chisum HS